wtorek, 11 lutego 2014

Treningi a alkohol.

Każdy z nas lubi sobie czasem ,,strzelić’’ piwko, napić się lamki wina choćby przy kolacji. 
Jednak alkohol spożywany w większych ilościach nie pomaga nam kiedy ćwiczymy.
 Bardzo często na siłowni słyszę ,,nie pije bo ćwiczę’’ , świetny argument. Sama również uciekam od alkoholu, dużo lepiej się czuję bez niego .

Jaki ma wpływ alkohol na osobę ćwiczącą?
  •        Alkohol odwadnia organizm. Kiedy ćwiczysz potrzebujesz bardzo dużą ilość płynów, które tracisz wraz z potem, energią. Zakłóca również zdolność do produkcji ATP, który jest źródłem energii dla mięśni.
  •        Ograniczenie przyrostu mięśni. Spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na produkcję testosteronu, pobudzający syntezę białek. Z jednej strony wątroba pracująca nad rozłożeniem alkoholu produkuje szkodliwe dla testosteronu substancje, a z drugiej energia zużywana zazwyczaj do regeneracji po treningu jest przeznaczana na oczyszczanie organizmu z trucizny zamiast na odbudowę mięśni
  •        Uszkodzenie mięśni. Stopień uszkodzenia mięśni wzrasta, jeśli zaraz po treningu spożywany jest alkohol. Mechanizm tworzenia masy mięśniowej opiera się na tym, ze największa aktywność w ich przyroście następuje właśnie podczas odpoczynku, a nie w momencie ćwiczeń. Spożywanie alkoholu w tym czasie sprawia, że zostaje zaburzony proces produkcji melatoniny, która odpowiada za zdrowy sen i reguluje rytm dobowy.
  •        Alkohol jest kaloryczny.
  •        Alkohol pobudza apetyt. 

Jak widzimy są same minusy spożywania alkoholu.


Moja rada? Nie pij. I jeszcze raz NIE PIJ.!!

4 komentarze:

  1. Alkohol, jak alkohol, ale alkohol plus chipsy, paluszki itp. to jest bomba.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A podczas picia alkoholu najbardziej chce się zajadać takie tłuste przekąski.

      Usuń
  2. Jeśli trenujemy to raczej alkohol nie jest nam do niczego potrzebny. Tym bardziej, że zbyt częste jego spożywanie może doprowadzić do uzależnienia alkoholowego. Moim zdaniem w takich przypadkach fajnie sprawdza się odtrucie alkoholowe w domu https://detoksfenix.pl/uslugi/odtrucie-alkoholowe-w-domu/ gdzie bez konieczności wyjazdu do ośrodka możemy się leczyć z alkoholizmu.

    OdpowiedzUsuń